Інформація для українців в Німеччині, що постраждали внаслідок війни

 (Станом на 20.03.2022)

Правила вїзду на територію Німеччини 

1. Чи можу я в’їхати до Німеччини без візи, але з біометричним паспортом?

Громадяни України можуть в’їхати до Німеччини без візи строком на 90 днів за наявності біометричного закордонного паспорта громадянина України. Відповідно до § 40 AufenthV, існує також можливість продовження короткочасного безвізового перебування з дозволом на проживання для подальшого перебування максимум ще на 90 днів (виняток відповідно до пункту 2 статті 20 Шенгенського кодексу про кордони)*. Заяву про продовження перебування ще на 90 днів необхідно подати до місцевого міграційного офісу (нім. Ausländerbehörde), який можна знайти пошуком по назві міста перебування чи поштовому індексу тут: https://bamf-navi.bamf.de/de/Themen/Behoerden (в результатах пошуку клікнути на будиночок з двома віконечками, а не з чотирма).

*https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:42000A0922(02):DE:HTML

Берлін опублікував загальний указ (Allgemeinverfügung), згідно з яким безвізовий режим автоматично продовжується до 31 травня 2022 року без подання заяви. Для цього не потрібне свідотство*

*https://www.berlin.de/einwanderung/ueber-uns/aktuelles/artikel.1180210.php

2. Чи можуть громадяни без біометричного паспорту подати документи на німецьку візу?

Через сучасну ситуацію громадяни України та громадяни третіх країн з постійним місцем проживання в Україні можуть подати документи на візу до Німеччини у німецьких консульських відділах у сусідніх з Україною державах. Такі ж правила діють для громадян України без біометричного паспорту.

3. Які документи потрібні для вїзду до Європейського Союзу (ЄС)?

Будь-який документ, за яким можна буде вподальшому ідентифікувати особу:

  • біометричний паспорт громадянина України для виїзду за кордон (“біометричний закордонний паспорт”)
  • небіометричний паспорт громадянина України для виїзду за кордон (“небіометричний закордонний паспорт”)
  • паспорт громадянина України у вигляді пластикової ID-картки (“внутрішній біометричний паспорт”)  
  • паспорт громадянина України у вигляді книжечки (“небіометричний внутрішній паспорт”)
  • електронний паспорт громадянина України для виїзду за кордон чи паспорт громадянина України в додатку “Дія” 
  • свідоцтво про народження
  • водійське посвідчення

Перелік наведено у порядку збільшення ймовірністі проблем в подальшому, після в”їзду до ЄС. Тому загальне правило: слід брати усі документи з собою; чим їх буде більше, тим простіше в майбутньому буде ідентифікувати свою особу.

Я прибув/прибула до Польщі. Чи можу я рухатися далі в Німеччині?  

Так, але наполегливо рекомендується мати з собою документи з переліку у попередньому питанні. За наявною інформацією, в’їхати до ЄС на україно-угорському кордоні без біометричного закордонного паспорту не можна.

Термін дії моїх біометричного та/або внутрішнього паспортів вже сплив. Чи можу я в’їхати по ньому/по них до ЄС? 

Так, але наполегливо рекомендується мати з собою документи з переліку у питанні №1. За наявною інформацією, в’їхати до ЄС на україно-угорському кордоні без біометричного закордонного паспорту не можна.

У мене немає взагалі жодного паспорту. Чи можу я в’їхати до ЄС? 

Так, але наполегливо рекомендується мати з собою документи з переліку у питанні №1. За наявною інформацією, в’їхати до ЄС на україно-угорському кордоні без біометричного закордонного паспорту не можна.

Чи можу я оформити український паспорт в Німеччини в консульстві/посольстві України?

Вам слід звернутися до консульства чи посольства Україні в Німеччині з заявою про виготовлення нового закордонного паспорта, але для цього необхідні будуть докази наявності у Вас громадянства України. Найпростіше це буде довести внутрішнім паспортом громадянина України, якщо він у Вас з собою, в решті випадків доведеться надавати додаткові документи. Навіть якщо в результаті співробітник дипломатичної установи переконається в наявності у Вас громадянства України, закордонні паспорти виготовляються централізовано в Києві. Чи можливе буде виготовлення нових паспортів і їх доставка за кордон під час воєнного стану, невідомо.

Я змінила прізвище, але не встигла ще змінити закордонний та/або внутрішній паспорт. Чи можу я в’їхати до ЄС? 

Так, але наполегливо рекомендується мати з собою свідоцтво про шлюб або інший документ, який підтверджує зміну прізвища. 

4. Як я можу подати заяву на отримання німецької візи для більш ніж 90-денного перебування в Німеччині?

На жаль, представництва Німеччини за кордоном в Україні закриті, тому зараз неможливо подати заяву на отримання національної візи в Україні.
За інформацією Федерального відомства закордонних справ Німеччини, у зв’язку з ситуацією, що склалася, громадяни України та громадяни третіх країн, які проживають в Україні, тепер можуть як виняток звертатися за видачею німецької візи до до дипломатичних представництв (посольств та консульств) Німеччини закордоном у сусідніх з Україною країнах. Це також стосується і громадян України, які не мають біометричного закордонного паспорта.
Теоретично шенгенську візу можна отримати у всіх посольствах країн Шенгенської угоди. Проте, наскільки реально відкриті дипломатичні представництва країн Шенгенської угоди в Україні, необхідно з’ясовувати на сайтах відповідних дипломатичних представництв.
Управління у справах іноземців (Ausländerbehörde) вирішує, чи є достатні підстави для цього. Будь ласка, зверніться до місцевих органів міграційної служби за місцем перебування в Німеччині.

У моїх дітей немає взагалі жодних паспортів. Чи зможуть вони в’їхати зі мною до ЄС?

Так, але наполегливо рекомендується мати з собою свідоцтво про народження дітей. 

Чи потрібне медичне страхування та підтвердження наявності коштів для існування тощо?

Усі іноземні громадяни під час в’їзду в Німеччину повинні надати документ, який підтверджує медичну страховку, яка покриває COVID-19. Крім того, необхідні фінансові ресурси для покриття власних витрат на проживання в цей період. Зважаючи на ситуацію в Україні, ці вимоги можуть бути послаблені.

7. Які наразі діють правила з огляду на пандемію коронавірусу?

Відповідно до інформації від Міністерства внутрішніх справ Німеччини починаючи з неділі 27 лютого 2022 Україна для Німеччини вже не є зоною підвищеного ризику. Згідно з правилами в’їзду на коронавірус, існує лише загальне зобов’язання проходити тест перед в’їздом,  мати сертифікат про вакцинацію або підтвердження про одужання.  Карантинні заходи та реєстрація (Einresemeldung) більше не діють.

8. Чи можу я отримати соціальну допомогу перебуваючи в Німеччині з біометричним паспортом або з Шенгенською візою?

Протягом перших трьох місяців перебування ви маєте право на компенсацію (Überbrückungsleistungen) та пільги у зв’язку з труднощами (Härtefallleistungen) відповідно до Книги XII Соціального кодексу (SGB XII). З іншого боку, протягом перших трьох місяців вашого перебування ви не маєте права на звичайні виплати згідно з Книги II Соціального кодексу (SGB II) або на допомога на існування згідно з Книги XII Соціального кодексу (SGB XII) Також немає права на пільги відповідно до Закон про пільги шукачам притулку AsylbLG.

Після перших трьох місяців ви маєте право на регулярні соціальні виплати (допомога на прожитковий мінімум за Книгою XII Соціального кодексу (SGB XII)).

Чи можу я працювати під час перебування в Німеччині з наявністю тільки біометричного паспорту або візи?

Люди, які перебувають у Німеччині лише на короткий термін безвізового перебування, не мають права працювати.

Я вже перебував в Німеччині до 24 лютого 2022 року за безвізом і мої 90 днів безвізового перебування спливають протягом наступних декількох днів. Що мені робити?

Ви можете звернутися до Ausländerbehörde і подати заяву або на продовження терміну безвізового перебування ще на 90 днів. Чи будуть видаватися таким особам довготривалі дозволи на перебування з метою тимчасового захисту, станом на 7 березня 15:00 невідомо.

Правила перебування у Німеччині 

Яка різниця між біженством та тимчасовим захистом?

Біженство – це право на захист у зв’язку з переслідуванням у рідній країні та відсутності можливості втечі чи іншого захисту (§16a GG). Тимчасовий притулок – це особливий правовий статус українців, які змушені були бігти з країни у зв’язку з війною в Україні (Massenzustrom-Richtlinie; vorübergehender Schutz gem. § 24 AufenthG)

Чи маю я право на притулок в Німеччині? Які наразі діють правила з огляду на пандемію коронавірусу?

Українці можуть подати заяву про надання притулку в Німеччині. Оскільки в’їзд через інші країни ЄС (Польща, Румунія, Словакія, Угорщина) у багатьох випадках буде законним (принаймні, якщо у вас є біометричний паспорт), Федеративна Республіка Німеччина повинна відповідати за таку заяву про надання притулку відповідно до статті 14 Третього дублінського регламенту.

Чи маю я право на притулок в Німеччині, якщо в мене немає біометричного паспорта?

Для людей, які не мають біометричного паспорта, потрібна шенгенська віза. Держава, яка видає візу, несе відповідальність за процедуру надання притулку. Кожен, хто в’їжджає в країну без біометричного паспорта та без візи, в’їжджає в країну нелегально згідно з правилами Шенгену. В такому випадку відповідно до Третього дублінського регламенту за клопотання про надання притулку буде відповідати країна першого в’їзду (наприклад, Польща). У двох попередніх випадках можуть бути ініційовані Дублінського регламенту.
Якщо клопотання про надання притулку розглядатиметься в Німеччині, можна очікувати, що BAMF (Федеральне відомство у справах міграції та біженців) розглядатиме заяви про надання притулку від громадян України так само, як це робив у гострих кризових ситуаціях. Це означає, що поки що рішення щодо статусу біженця не прийматиметься. Все залежить від того, як буде розгортатися положення.

Скільки часу займає ухвалення рішення про надання притулку? 

На жаль, зараз це дуже важко оцінити. Наразі Федеральне відомство у справах міграції та біженців (BAMF) не надає інформацію щодо прийому та процедури заявок на притулок в Німеччині для українців.

ВАЖЛИВА ІНФОРМАЦІЯ:

В`їзд з наявністю візи та правила процедури надання притулку не можна поєднувати. Будь-яка особа, яка виїжджає без візи або з шенгенською візою, не підпадає під дію правил щодо процедури надання притулку, доки він або вона не подає заяву про надання притулку. І навпаки, після подання заяви про надання притулку візові правила більше не діють.

Які дії після подачі заяви про надання притулку?

Після подання заяви про надання притулку є право на проживання та соціальні виплати відповідно до Закону про пільги для шукачів притулку. Проте в цьому випадку також є обов’язковим жити в центрі первинного прийому (Erstaufnahmeeinrichtung), зокрема можливий карантин через пандемію коронавірусу (наразі такий обов”язок для в”їжджаючих з України відсутній).

Ми рекомендуємо українським біженцям та їхнім прихильникам звернутися за кваліфікованою консультацією до спеціалізованого юриста чи консультаційного центру, перш ніж подавати заяву на біженство, а також слідкуйте за оновленням інформації.

Чи можу я отримати соціальну допомогу? 

Протягом перших трьох місяців перебування ви маєте право на компенсацію (Überbrückungsleistungen) та пільги у зв’язку з труднощами (Härtefallleistungen) відповідно до Книги XII Соціального кодексу (SGB XII). З іншого боку, протягом перших трьох місяців вашого перебування ви не маєте права на звичайні виплати згідно з Книгою II Соціального кодексу (SGB II) або на іншу допомогу згідно з Книгою XII Соціального кодексу (SGB XII). Також немає права на пільги відповідно до Закон про пільги шукачам притулку AsylbLG.

Після перших трьох місяців ви маєте право на регулярні соціальні виплати (допомога на прожитковий мінімум за Книгою XII Соціального кодексу (SGB XII).

Чи потрібне медичне страхування та підтвердження наявності коштів для існування тощо? 

Усі іноземні громадяни під час в’їзду в Німеччину повинні надати документ, який підтверджує медичну страховку, яка покриває COVID-19. Крім того, необхідні фінансові ресурси для покриття власних витрат на проживання в цей період. Зважаючи на ситуацію в Україні, ці вимоги можуть бути послаблені.

Які мої перші кроки в Німеччині? 

  • Прописатися (Wohnsitzanmeldung) в Bürgerbüro Вашого міста
  • Звернутися до міграційного офісу (Ausländerbehörde) та зареєструватися.

(!) Зверніть увагу на те, що в кожному місті реєстрація на тимчасовий захист відбувається по-різному. Читайте інформацію на сайті Вашого міста.

 

Важлива інформація

В`їзд з наявністю візи та правила процедури надання притулку не можна поєднувати. Будь-яка особа, яка виїжджає без візи або з шенгенською візою, не підпадає під дію правил щодо процедури надання притулку, доки він або вона не подає заяву про надання притулку. І навпаки, після подання заяви про надання притулку візові правила більше не діють.

 

 

 

Додаткова інформація:

https://www.proasyl.de/news/wichtige-infos-zur-einreise-und-verbleib-in-deutschland-fuer-ukrainerinnen/
https://www.fluechtlingsrat-bayern.de/unterstuetzung-fuer-ukrainerinnen/
https://www.berlin.de/willkommenszentrum/ru/etap-1-pribytie/prozedura-polutschenija-statusa-beshenza/

https://www.berlin.de/einwanderung/ueber-uns/aktuelles/artikel.1180210.php

FAQ vom BAMF:

https://www.bamf.de/SharedDocs/Anlagen/DE/AsylFluechtlingsschutz/faq-ukraine.pdf